Županije traže jedinstvene zone kretanja, Istarskoj županiji zahtjev prvoj prihvaćen

Stožer civilne zaštite RH  odobrio je zahtjev Istarske županije, nekolicine istarskih gradova i općina te Stožera civilne zaštite Istarske županije da se omogući kretanje građana unutar područja bivših istarskih općina bez izdavanja propusnice. Ta se odluka odnosi na cijelo područje bivše općine Pula, Pazin, Rovinj, Poreč, Buzet i Labin s okolnim općinama dok će za gradove Buje, Umag i Novigrad te općine Brtonigla, Grožnjan i Oprtalj primjena krenuti nakon Uskrsa.

To, primjerice, znači da propusnice neće biti potrebne za kretanje stanovnika na području bivše općine Pula, odnosno između gradova Pule i Vodnjan te općina Barban, Marčana, Medulin, Ližnjan, Fažana i Svetvinčenat.

Taj je zahtjev Stožer Istarske županije jučer zatražio. 'U suradnji i koordinaciji sa Stožerom civilne zaštite Republike Hrvatske radi se na operacionalizaciji članka 28. Zakona o civilnoj zaštiti Republike Hrvatske, kojom će više jedinica lokalne samouprave potpisati Sporazum o zajedničkoj koordinaciji obavljanja poslova i aktivnosti na svojem integriranom području. Ustrojit će Koordinaciju Stožera civilne zaštite s tog područja i koordinirano djelovati u mjerama i aktivnostima na suzbijanju epidemije koronavirusa (COVID-19), u okviru Stožera civilne zaštite Istarske županije. To će omogućiti, prilagodbom nacionalnog sustava e-Propusnica, slobodno kretanje građana unutar područja jedinica lokalne samouprave koje su potpisale zajednički Sporazum.' - priopćeno je jučer.

U Splitsko-dalmatinskoj županiji, gradonačelnici i načelnici bivše Općine Sinj potpisali su Sporazum o zajedničkom koordiniranju poslova i aktivnosti civilne zaštite na području gradova Sinj, Trilj, Vrlika i općina Hrvace, Otok i Dicmo.

Temeljem Sporazuma općine i gradovi zajednički će koordinirati poslove i aktivnosti djelovanja sustava civilne zaštite, ali će i dati mogućnost slobodnog kretanja, unutar granica Koordinacije, bez izdavanja propusnica.

Cilj mjere je građanima s ovih područja olakšati neophodna kretanja na području „bivše Općine Sinj“, budući je velik broj ovdašnjih stanovnika egzistencijalno vezan za susjednu općinu ili grad, imaju članove obitelji o kojima skrbe, te drugu imovinu i poljoprivredna zemljišta izvan svoga mjesta prebivališta i slično.

Stožer civilne zaštite Međimurske županije uputio je također zahtjev, ali da cijelo Međimurje bude jedinstvena zona kretanja bez e-propusnica

Međimurje je najgušće naseljeni kraj u Hrvatskoj u kojem na 730 km² živi 115.000 stanovnika u 25 općina i gradova. Na više od 30.000 domaćinstava, njih 20.000 bavi se nekim oblikom poljoprivredne proizvodnje. Od toga imamo 11.400 posjednika vinograda. Veliki broj stanovnika Međimurja obrađuju zemlju ili imaju posjed u blizini mjesta prebivališta, no na području druge općine što zahtjeva propusnicu. Također, u nekim općinama ne postoje institucije koje mogu zadovoljavati osnovne životne potrebe poput ljekarne, pošte, banke, trgovine higijenskim potrepštinama ili nekih specijaliziranih trgovina važnih za vrijeme proljetne sjetve. Stožer civilne zaštite Međimurske županije želi skrenuti pozornost da grad Čakovec, kao sjedište Županije na čijem području živi gotovo trećina stanovnika Međimurja, ima u svom sastavu naselja koja su odvojena od grada zasebnim općinama.

Temeljem svega toga, a poštujući disciplinu stanovništva Međimurja u pridržavanju svih uputa Nacionalnog i lokalnih stožera civilne zaštite, što dokazuje podatak da smo jedna od županija s najmanjim brojem zaraženih osoba virusom COVID-19, Stožer civilne zaštite Međimurske županije uputio je zamolbu za odobrenjem da cijelo područje Međimurske županije bude jedinstvena zona kretanja.

Načelnik Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije Goran Ivanović rekao je kako su isto poslali zahtjev Nacionalnom stožeru da se e i druge propusnice na području Osječko-baranjske županije odobravaju po područjima bivših općina Našice, Đakovo, Valpovo, Donji Miholjac, Osijek i Beli Manastir. - Nadam se da će naš zahtjev biti odobren jer bi na taj način rasteretili Policijsku upravu, a građanima omogućili nabavu onoga što sada ne mogu u malim općinama - rekao je Ivanović.

Župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar poslao je dopis nacionalnom Stožeru, s prijedlogom liberalizacije sustava propusnica, na način da se one izdaju prema sjedištima bivših općina odnosno da unutar sjedišta bivših općina nisu potrebne. Primjerice, da ljudi koji idu iz Gornje u Donju Stubicu ne trebaju imati propusnicu kad idu tankirati na benzinsku postaju. 'Došlo je i vrijeme poljoprivrednih radova, mnogi imaju svoje poljoprivredne površine i njive na području druge općine i to je zapravo osnovni razlog zašto smatramo da bi taj protok ljudi kroz općine trebalo liberalizirati. To je bila jedna loša procjena i smatram da bi tu odluku trebalo čim prije vagnuti', rekao je župan Kolar.

Sa 9. travnjem na nekim područjima Krapinsko – zagorske županije uveden je liberalniji sustav propusnica. Pa je tako u Krapini to omogućeno Sporazum o zajedničkom koordiniranju poslova i aktivnosti djelovanja civilne zaštite na području Grada Krapine i općina Đurmanec, Jesenje, Petrovsko i Radoboj. Zatim na području Grada Klanjca i općina Kraljevec na Sutli, Kumrovec, Tuhelj i Zagorska Sela. Pa na području Grada Zlatara i Općine Mače, Lobor, Mihovljan, Novi Golubovec, Zlatar Bistrica, Konjščina, Hrašćina, Budinšćina. Ali ne obuhvaća područje Općine Novi Golubovec, Lobor i područje Općine Budinščina. Zatim je slobodno kretanje omogućeno na području Grada Zaboka i općina Veliko Trgovišće, Krapinske Toplice, Sveti Križ Začretje i Bedekovčina, ali ne obuhvaća područje Općine Veliko Trgovišće i područje Općine Krapinske Toplice.

U Brodsko-posavskoj županiji traže da bivša Općina Slavonski Brod bude jedna teritorijalna jedinica.

U Primorsko-goranskoj županiji, od 9. travnja svi otočani na Krku mogu se slobno kretati, bez propusnica, a na temelju sklopljenog Sporazuma o zajedničkom obavljanju poslova civilne zaštite na području otoka Krka. (L.K.)