Župani u rujnu na 8. Forumu poljskih i hrvatskih regija

Osmu godinu zaredom, udruženja poljskih vojvodstava i hrvatskih županija organiziraju susret za razmjenu iskustava i dijalog o budućnosti europskih regija. Forum poljskih i hrvatskih regija, održat će se od 12. do 14. rujna u poljskom gradu Zielona Góra u Lubuškom vojvodstvu, a na njemu će sudjelovati sedam župana i 14 zamjenika.

Tematske odrednice Foruma nastavljaju se na zaključke VII Foruma poljskih i hrvatskih regija održanog u Poreču 2018. godine, a odnose se na strateško planiranje razvoja poljskih i hrvatskih regija do 2030. godine, inovacije u gospodarstvu, digitalizaciju javne uprave i javno-privatno partnerstvo.

Suradnja poljskih vojvodstava i hrvatskih županija započela je prije osam godina kada je Jacek Protas, tadašnji maršalek Mazovjeckog vojvodstva, prvi puta pozvao predstavnike hrvatskih županija kako bi razgovarali o kreiranju zajedničkih politika. Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju 2013. godine još je više istaknuta potreba za učenjem na primjerima dobre prakse, u čemu se Republika Poljska isprofilirala kao prirodan uzor.

Organizatori Foruma su: Savez vojvodstava Republike Poljske, Hrvatska zajednica županija, Ured maršala Lubuškog vojvodstva te Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Republici Poljskoj.

Forum će se održati pod počasnim pokroviteljskom predsjednika Republike Poljske Andrzeja Dude, uz podršku Hrvatskoga sabora, Ministarstva poljoprivrede RH te Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU RH.

U Poljsku putuju šibensko-kninski župan i predsjednik Hrvatske zajednice županija Goran Pauk, župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović, koprivničko-križevački Darko Koren, brodsko-posavski Danijel Marušić, sisačko-moslavački Ivo Žinić, požeško-slavonski Alojz Tomašević i vukovarsko-srijemski Božo Galić. Od  zamjenika na Foruu će sudjelovati Sandra Čakić-Kuhar- zamjenica župana Istarske županije, Šime Vicković i Šime Mršić, zamjenici župana Zadarske županije, zamjenica župana Međimurske županije Samdra Herman i zamjenik Josip Grivec, potom zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije Darko Sobota, zamjenica župana Zagrebačke županije Nadica Žužak, zamjenik župana Splitsko-dalmatinske županije Luka Brčić, zamjenik župana Virovitičko-podravske županije Marijo Klement,  zamjenik župana Osječko-baranjske županije Petar Lagator, zamjenik župana Dubrovačko-neretvanske županije Joško Cebalo, zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije Roman Rosavec, zamjenik župana Varaždinske županije Tomislav Paljak i zamjenik župana Krapinsko-zagorske županije Anđelko Ferek-Jambrek. (M.P.D.)